protests

Kāpēc kliegt, ja savu vēstījumu var paust ar skaļu uzrakstu uz krekla? Iespaids, galu galā, būs tieši tāds pats, pat vēl labāks. Krāsām arī vienmēr bijusi nozīme.

Balts – šķīstība.

Zaļš – cerība.

Zils – ticība.

Sarkans – pašcieņa un drosme/kaisle.

Apģērbs, kas pauž protestu

Ielas modi bieži vien iedvesmojis apģērbs, kas neapšaubāmi pauž protestu. Kā piemēru var minēt afrikāņu matu sakārtojumu, kas sākotnēji bijusi melnādaino aktīvistu lepnuma pazīme.

Apģērbs kā protests neaprobežojas tikai ar īslaicīgām kampaņām. Piemēram, panku kustība noliedza daudzas sabiedrībā pieņemtas normas, sludināja anarhiju un iestājās pret autoritārismu. Panku piespraudes un aksesuāri, izaicinošais ģērbšanās stils un matu sakārtojums lieliski apliecināja, ka viņi IR dumpinieki.

Tomēr reizēm VĒL lielāku iespaidu atstāj izvēle kaut ko nevis valkāt, bet tieši pretēji – nevalkāt! Deviņdesmito gadu sākumā dzīvnieku tiesību aizstāvju grupa PETA saviļņoja sabiedrību, sarīkojot bēdīgi slaveno reklāmas kampaņu ar kailām slavenībām un saukli: “Labāk staigāju neapģērbta nekā valkāju kažokādas!” Lai vēl vairāk pievērstu uzmanību, 2007.gadā PETA aktīvistes kailas ar šo saukli centās izjaukt Parīzes modes nedēļu.

Mode kļuvusi par protesta ieroci vai nu kā uzsvērti atšķirīgs ģērbšanās stils, vai kā kailums. Tātad ar apģērbu var ne tikai izcelt daiļumu, bet arī protestēt!

Mazie apģērba protesti Latvijā un ne tikai

Mēs pat vairumā gadījumu neesam iedomājušies par to, ka mums visapkārt ir cilvēki, kuri valkā drēbes, kas pauž kādu protestu. Mums ikdienā garām paiet miljoniem šādu cilvēku, ja pieņemam, ka ejam pa Rīgas ielām. Kad kārtīgi izdodas apdomāt savu garderobi saprotu, ka arī man ir šāds apģērbs. Piemērs no manas garderobes – krekls ar uzrakstu “Latviete”. Vai tad tas nav protests mūsu tik ļoti krieviskajā Latvijā? Ir, un kā vēl ir.

Apģērbs, kā bezmaksas grāmatvedības programma (Ekonts) var būt ne tikai bez maksas, bet arī dārgs un nozīmēm pilns. Tas, ko velkam uz saviem augumiem, lieliski atspoguļo mūsu sajūtas un nostāju dažādās situācijās. Apģērbs ir protests.

Leave a Reply