Redze ir viena no piecām maņām, ar kurām cilvēks izzina un uztver apkārtējo pasauli. Spēja redzēt šķiet tik pašsaprotama, ka vairumam cilvēku ir grūti iedomāties, kā tas būtu — neredzēt. Tomēr patiesībā redze ir ļoti trausla maņa, kas ik dienu dažādi tiek ietekmēta, arī saņem kaitīgu ietekmi, kas ar laiku var pasliktināt šīs maņas kvalitāti.

Redzes kvalitāti ietekmē gan iedzimtība, gan dažādi dzīves laikā iegūti faktori, tāpēc samērā lielai daļai sabiedrības ir lielāki vai mazāki redzes traucējumi. Bieži vien tos iespējams koriģēt vai pilnībā novērst. Un medicīna arvien piedāvā jaunas iespējas, kā uzlabot, atjaunot un nezaudēt redzi, ārstēt dažādas acu saslimšanas.

Acīm draudzīgi ikdienas paradumi

Vislabākais veids, kā nodrošināt skaidru redzi un acu labsajūtu visa mūža garumā, ir izveidot sev stabilus un acīm draudzīgus paradumus.

  • Noteikti ir jānodrošina darbā un mājās egronomisks apgaismojums.
  • Tāpat jāpadomā par darba vietas iekārtojumu, mēbelēm, datora ekrāna novietojumu un spilgtumu.
  • Strādājot pie ekrāniem, jāatceras ievērot pauzes acu atpūtināšanai
  • Jāēd veselīga, daudzveidīga pārtika, lai nodrošinātu organismu un arī acis ar visu nepieciešamo.
  • Jāseko līdzi tam, lai acis neciestu no mitruma zuduma.
  • Saulainā laikā jāizmanto kvalitatīvas saulesbrilles.

Regulāras pārbaudes un savlaicīga ārstēšana

Protams, arī jāatceras par regulārām acu un redzes pārbaudēm. Acis regulāri jāpārbauda gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan ikvienam pieaugušajam vismaz reizi dažos gados. Vislabāk to darīt reizi gadā. Obligāti tas jādara tiem, kuriem jau ir redzes traucējumi, tiek izmantoti korekcijas līdzekļi.

Regulāras pārbaudes palīdzēs laikus pamanīt acu saslimšanas, novērst diskomfortu un uzlabot dzīves kvalitāti. Tagad medicīna piedāvā dažādas iespējas, kā ātri un efektīvi veikt ārstēšanu. Piemēram, acu lāzeroperācija veicama ambulatori, tā notiek īsā laikā. Acu lāzeroperācija ļauj saīsināt atlabšanas laiku un mazināt komplikāciju riskus. Tas tāpēc, ka acu lāzeroperācija notiek bez acu ābola ķirurģiskas traumēšanas.

Piemēroti redzes korekcijas līdzekļi

Lai gan ne vienmēr profilakse un ārsta apmeklējumi var pasargāt no redzes traucējumiem, jo bieži vien tam ir saistība ar iedzimtību. Tādā gadījumā ir svarīgi laikus diagnosticēt redzes problēmas un, konsultējoties ar ārstu, izvēlēties piemērotāko redzes korekcijas līdzekli — brilles vai kontaktlēcas. Katram no šiem korekcijas līdzekļiem ir savas priekšrocības, atliek tikai izvēlēties to, kas atbilst gan acu īpatnībam, gan dzīvesveidam.

Leave a Reply