redze

Kā ikdienā rūpēties par savām acīm un redzi? Kā veidot paradumus, kas ir draudzīgi šiem tik svarīgajiem maņu orgāniem? Redze mūsdienu cilvēkam ir ļoti noslogots orgāns, kas tiek pakļauts intensīvai dažādu viedo ierīču un ekrānu ietekmei, jo daudzi cilvēki darba dienu pavada pie datora, pa vidu vēl ir viedtelefons, bet vakarā televizors. Problēma ir ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem jau no mazotnes. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā parūpēties par to, lai acis mazāk ciestu, ilgāk saglabātos skaidra redze.

Regulāras profilaktiskas pārbaudes

Acu un redzes veselību vislabāk var izvērtēt acu ārsts. Tāpēc ir svarīgi veikt regulāras profilaktiskās pārbaudes. It īpaši tas svarīgi bērniem, skolēniem, arī tiem, kuri ikdienā daudz strādā pie datora, lieto kādus redzes korekcijas līdzekļus, jo ik pa laikam var būt vajadzība mainīt briļļu vai kontaktlēcu stiprumu. Acu ārsts ir tiešās pieejamības speciālists, tāpēc nav nepieciešams nosūtījums, jebkurā laikā var doties pie acu ārsta, lai veiktu redzes pārbaudi un saņemtu rekomendācijas par acu veselību.

Piemērots apgaismojums

Viena no problēmām, kas ir gan mājās, gan darba vietās, ir nepiemērots apgaismojums vietās, kur tiek strādāts pie ekrāniem, dokumentiem, lasīts. Gada tumšajos mēnešos ar saules radīto gaismu ir par maz, lai nodrošinātu acīm nepieciešamo komfortu un nenoslogotu tās. Telpās var kombinēt griestu apgaismojumu ar citiem apgaismojuma veidiem.

Visērtāk lietojamas būs pārvietojamās lampas, ko var novietot tajā vietā, kur strādā — pie datora, grāmatas vai rokdarbiem. Lampai jāatrodas kreisajā pusē (labročiem), lai nerastos ēnas. Lampas augstumam un leņķim jābūt tādam, lai gaisma nespīdētu acīs, bet gan tieši uz darba zonas. Šajās speciālajās darba zonās ieteicams izvēlēties apgaismojumu ar vismaz 500 luksiem. Pārējā telpā tas var būt no 100 līdz 300 luksiem. Ja nav pārliecības, ka telpā izveidots pareizs apgaismojums, tad labāk konsultēties ar speciālistiem un ņemt vērā viņu sniegtos padomus.

Nēsāt saulesbrilles

Jāatceras, ka saulesbrilles nav tikai aksesuārs, primāri tas ir veids, kā pasargāt acis no saules un UV starojuma ietekmes. Tāpēc saulainā laikā saulesbriļļu lietošana ir nepieciešama. Jāņem vērā, ka jāizvēlas tiešām kvalitatīvas saulesbrilles, kurām ir 100% UV aizsardzība. Labāk saulesbrilles pirkt optikas salonā, jo tur nebūs šaubu par kvalitāti. Labas saulesbrilles jāiegādājas arī priekš bērniem, lai saudzētu viņu acis.

Veikt acu vingrinājumus un atpūtas pauzes

Ikdienā jāseko līdzi, lai acs tiktu saudzētas. Tas nozīmē, ka, strādājot pie ekrāniem, jāievēro atpūtas pauzes, kuru laikā tiek veikti acu vingrinājumi. Tāpat jāseko, lai acis būtu mitras, ja tā nav, jālieto atbilstoši līdzekļi. Jāatceras regulāri mirkšķināt, lai neveidotos sausās acs sindroms. Jāvēdina un jāmitrina telpas.

Ar sūdzībam laikus jādodas pie ārsta

Ja ir kādas sūdzība par acu veselību, nekavējoties ir jāapmeklē ārsts. Mūsdienu medicīna ir ļoti attīstījusies un piedāvā efektīvas ārstniecības un redzes korekcijas procedūras. Piemēram, acu lāzeroperācija ļauj ārstēt glaukomu, tīklenes slimības, sekundārās kataraktas problēmas. Acu lāzeroperācija ir nesāpīga un nav ilga. Acu lāzeroperācija visbiežāk tiek veikta ambulatori. Galvenā priekšrocība, ko sniedz acu lāzeroperācija, ir tas, ka acu ābols netiek pakļauts ķirurģiskai iedarbībai. Tas ievērojami saīsina atveseļošanās laiku, mazina bailes no procedūras, kas pacientu vidū nav retums.

Bet acu lāzeroperācija nav vienīgā ārstniecības metode. Tiek izmantotas arī citas efektīvas un mazinvazīvas ārstniecības metodes, kas ļauj atgūt vai saglabāt redzi un līdz ar to arī būtiski ietekmēt savu dzīves komfortu. Acis var izmeklēt gan pie speciālistiem poliklīnikās, gan optikas salonos, kur arī strādā zinoši speciālisti. Ja būs nepieciešamas padziļinātas pārbaudes, tad acu ārsts pa to informēs.

Leave a Reply