zobu higiēnists

Ikvienam ir patīkami skatīties spogulī un redzēt skaistu smaidu – veselus, baltus un glītās rindās sakārtotus zobu. Smaids ir viena no cilvēka dabas dotajām rotām, un defektus tajā apkārtējie pamana ļoti ātri. Tas var negatīvi ietekmēt cilvēka pašapziņu. Tāpēc katra paša uzdevums ir rūpēties par to, lai zobi būtu skaisti un labā stāvoklī. Tāpat arī jāatceras, ka zobi ir ne tikai skaista rota, bet pavisam praktisks elements, kas nepieciešams pārtikas pilnvērtīgai sakošļāšanai. Zobu veselības problēmas arī var negatīvi atsaukties uz gremošanas sistēmas veselību.

Kopīgi atcerēsimies, kādi tad ir galvenie zobu kopšanas pamatlikumi, kurus vajadzētu ievērot ikvienam, lai viņam nenāktos vilties, raugoties uz savu smaidu spogulī.

Zobu kopšana jau no agras bērnības

Labas zobu veselības pamati tiek ielikti jau zīdaiņa vecumā, kad vecāku pienākums ir rūpēties par sava bērna mutes tīrību. Arī tad, kad vēl nav izauguši piena zobi, smaganas, vaigi un mēle ir jānotīra no aplikuma. Un īpaši jāsāk kopt mutes dobumu jau no pirmā piena zobiņa. Piena zobi ir ļoti būtiski, tiem mutē jāstāv noteiktu laiku, lai īstajā brīdī nomainītos pret pastāvīgajiem zobiem. Bet bērns nevar būt par to atbildīgs pats. Vismaz līdz 9 gadu vecumam tā ir pieaugušo atbildība. Ja vecāki nerūpējas par bērna zobiem, tā jau ir saucama par vardarbību pret viņu, jo tas atstāj negatīvas un ilgstošas sekas.

Pareiza ikdienas zobu kopšanas rutīna

Ne vienmēr pieaugušie, kur nu vēl bērni, zina, kā pareizi ikdienā ir jākopj zobi. Kādam šķiet, ka pietiek iztīrīt zobus reizi vai divas nedēļā. Tāpēc ir svarīgi uzzināt, kā pareizi jākopj zobi, un to arī ievērot. Tā ir rutīna, no kuras nedrīkst atkāpties.

  • Zobi jātīra no rīta un vakarā pēc ēšanas.
  • Zobu tīrīšana jāveic vismaz trīs minūtes, veltot uzmanību gan iekšējām, gan ārējām, gan kožamajai virzmai.
  • Zobi jātīra virzienā no augšas uz leju (projām no smaganām), turot zobu birsti ieslīpi.
  • Zobi katru dienu ir arī jāizdiego.
  • Reizi trijos mēnešos jānomaina zobu birste.

Zobu higiēnists reizi gadā

Jau no 2-3 gadu vecuma ikvienam jāapmeklē zobu higiēnists. To ieteicams darīt vismaz 1-2 reizes gadā. Bērniem līdz 18 gadu vecumam viena vizīte gadā pie zobu higiēnista ir bez maksas (pie speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar valsti).

Pieaugušajiem tas ir maksas pakalpojums, bet tā patiesi ir nozīmīga un tālredzīga investīcija savu zobu veselībā. Zobu higiēnists veiks mutē ģenerāltīrīšanu, kas ievērojami uzlabos kopējo mutes veselību, novērsīs sliktas elpas rašanos, noņems mīksto un cieto aplikumu, iztīrīs grūti pieejamās vietas. Procedūra arī uzlabos zobu toni, tie kļūs baltāki. Zobu higiēnists jāapmeklē neilgi pirms zobārsta apmeklējuma, jo tad zobārstam būs vieglāk pamanīt pat visniecīgākos bojājumus un savlaicīgi tos novērst.

Uzziniet būtiskākos iemeslus, kāpēc jāapmeklē zobu higiēnists:

http://valmiera.pilseta24.lv/zina?slug=butiskakie-iemesli-kapec-regulari-jaapmekle-zobu-higienists-09749daea0/1841965

Profilaktiskas vizītes pie zobārsta

Zobārsts ir jāapmekē ne tikai tad, kad ir sūdzības un kaut kas sāp, bet gan profilaktiskos nolūkos vismaz vienu reizi gadā. Profilakse var aiztaupīt daudzas nepatīkamas sekas – bojājumus, sāpes, zobu zaudēšanu un arī lielus izdevumus.

Savlaicīga bojājumu novēršana

Ja ir aizdomas vai vizuāli redzams, ka zobs sācis bojāties, tad ar vizīti pie zobārsta nevajag vilcināties. Jo ātrāk bojājums tiks novērst, jo labāk. Būs gan mazāki izdevumi, gan mazāka iespēja, ka bojājums izplatās un sāk negatīvi ietekmēt arī blakus esošos zobus. It īpaši tas attiecas uz bērniem, jo vecāki noteikti negrib sagaidīt brīdi, kad bērnam nakts vidū sāp zobs, ir sastrutojums, jādodas zobu izraut. Tas mazam bērnam ir briesmīgs pārdzīvojums un vecākiem liels stress.

Leave a Reply